Udstillinger og Lure Coursing konkurrencer 2024

Silkeborg - Lure Coursing Klubmesterskab
Deadline
  • Tilmeldingstiden er fra den 22.06.2024 kl. 9.00 indtil det maksimale antal hunde (60) er tilmeldt, dog senest den 29.07.2024 kl. 16.00.
Dommere
  • Christina Alfast
    Lars Johansen
Ringsted
Deadline
  • 03.08.2024
    10.08.2024
    18.08.2024
Dommere
  • Janusz Opara, Polen
    Whippet(-baby og hvalpe) og gruppe 5

    Hector Heathcote, England (Hyndsight)
    Greyhound, Hjortehund, Irsk Ulvehund, Saluki samt whippet Baby og Hvalpe Marta Koscianska, Polen Øvrige gruppe 10
Ringsted - Lure Coursing
Deadline
  • Tilmelding åbner den 8. juli 2024 kl. 19.00 og slutter når antal af 100 tilmeldte hunde er opnået, dog senest den 18. august 2024 kl. 16.00.
Dommere
  • Marta Kościańska, PL
    Ole Rosschou, DK
    Karin Koch, DK
Assentoft
Deadline
  • 31.08.2024
    07.09.2024
    15.09.2024
Dommere
  • Marion Marpe, Tyskland
    Whippet, Galgo Espanol og Borzoi

    Jari Partanen, Norge
    Øvrige gruppe 10 og gruppe 5
Strøby
  • 23. november 2024

Deadline
  • 19.10.2024
    26.10.2024
    03.11.2024
Dommere
  • Steph Marston-Pollock, England Falconcrag
    Whippet

    Svein Helgesen, Norge
    Azawakh, Chart Polski, Greyhound, Hjortehund, Magyar Agar, Saluki og gruppe 5

    Fausto Cavalieri, Italien
    Øvrige gruppe 10

Udstillinger og Lure Coursing konkurrencer 2025

Strøby
  • 5. april 2025

Deadline
  • 02.03.2025
    09.03.2025
    16.03.2025
Dommere
  • Harto Stockmari, Finland
    Whippet og gruppe 5 mynder

    Louisa Casey, irland
    Gruppe 10 mynder (undtaget Whippet)
Trelde Næs
Lørdag 1
  • 7. juni 2025

Deadline
  • 04.05.2025
    11.05.2025
    18.05.2025
Dommere
  • Åke Cronander, Sverige
    Whippet tæver og gruppe 5 mynder

    Inga Siil, Estland
    Whippet hanner, Afghansk Mynde, Azawakh, Galgo Espanol, Magyar Agar og Sloughi

    Ilona Aleknaviciene, Litauen
    Borzoi, Chart Polski, Greyhound, Hjortehund, Irsk Ulvehund, Italiensk Mynde og Saluki
Trelde Næs
Lørdag 2
  • 7. juni 2025

Deadline
  • 04.05.2025
    11.05.2025
    18.05.2025
Dommere
  • Inga Siil, Estland
    Whippet tæver og gruppe 5 mynder

    Ilona Aleknaviciene, Litauen
    Whippet hanner, Afghansk Mynde, Azawakh, Galgo Espanol, Magyar Agar og Sloughi

    Åke Cronander, Sverige
    Borzoi, Chart Polski, Greyhound, Hjortehund, Irsk Ulvehund, Italiensk Mynde og Saluki
Trelde Næs
Søndag
  • 8. juni 2025

Deadline
  • 04.05.2025
    11.05.2025
    18.05.2025
Dommere
  • Ilona Aleknaviciene, Litauen
    Whippet tæver og gruppe 5 mynder

    Åke Cronander, Sverige
    Whippet hanner, Afghansk Mynde, Azawakh, Galgo Espanol, Magyar Agar og Sloughi

    Inga Siil, Estland
    Borzoi, Chart Polski, Greyhound, Hjortehund, Irsk Ulvehund, Italiensk Mynde og Saluki
Nørresundby
  • 5. juli 2025

Deadline
  • 01.06.2025
    08.06.2025
    15.06.2025
Dommere
  • Tomasz Wolancyk, Polen
    Whippet

    Afventer
    Øvrige gruppe 10 og gruppe 5 mynder
Ringsted
  • 30. august 2025

Deadline
  • 27.07.2025
    03.08.2025
    10.08.2025
Dommere
  • Kim Remey-Leblanc, Canada
    Whippet

    Karin Hedberg, Sverige
    Øvrige gruppe 10 og gruppe 5 mynder
Assentoft
  • 4. oktober 2025

Deadline
  • 31.08.2025
    07.09.2025
    14.09.2025
Dommere
  • Svein Helgesen, Norge
    Whippet, Afghansk Mynde, Italiensk Mynde

    Saija Juutilainen, Finland
    Øvrige gruppe 10 og gruppe 5 mynder
Strøby
  • 22. november 2025

Deadline
  • 19.10.2025
    26.10.2025
    02.11.2025
Dommere
  • Arne Foss, Norge
    Whippet, Borzoi og gruppe 5 mynder

    Tanya Ahlmann-Stockmari, Finland
    Øvrige gruppe 10 mynder